روستای کویه سفلی در 5 کیلومتری جنوب شهرستان رودسر در استان گیلان قرار دارد. اطلاعات بیشتر درباره کویه سفلی ، در بخش معرفی روستا(آرشیو مطالب - اردیبهشت 87) ارائه شده است .برای ارتباط با وبلاگ از قسمت نظرات یا آدرس پست الکترونیک وبلاگ، استفاده نمایید.
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
طراح قالب
ثامن تم
دیگر امکانات>
اوقات شرعی

مطالب اخیر وبگاه

چندی قبل برادر گرامی علی صبح خیز ، کپی دو تصویر قدیمی از بقعه متبرکه آقا سید نصیر علی کیای کویه سفلی را در اختیار من قرار داد که.به نظرمی رسد مربوطه به حدود 50سال قبل باشد .  این تصاویر از کتاب " از آستارا تا استراباد " اثر دکتر منوچهر ستوده کپی شده است . در تصویر اول نمایی کلی از بقعه و محوطه آن به چشم می خورد که  مربوط به برپایی بازار روز هفتگی بوده است که تا سالها در اینجا رواج داشته است .تصویر فرد رو به دوربین در این عکس ، متعلق به مرحوم علی اصغر حیدری، پدر شهید بزرگوار داود حیدری  می باشد . باکمی دقت می توان نقاشیهای روی دیوار را مشاهده کرد که متاسفانه همانطور که قبلا" درمتنی با عنوان بقعه آقاسیدنصیر علی کیا درج شد ، امروزه آثاری از آن وجود ندارد. در تصویر دوم نمایی از چکش برگردانهای بقعه به چشم می خورد

درمتن کتاب درتوصیف بقعه متبرکه امده است :

بنای اصلی بقعه نصیر علی کیا بن امام موسی الکاظم (ع) در دهکده کویه رانکوه ، مربع شکل و به ابعاد 6 متر بوده ، دارای دو درب جنوبی وشمالیست. صندوقی مشبک ساده در میان بنای اصلی قرار دارد و آیه الکرسی تا فیها خالدون با خط خوش نسخ بر آن حک شده است .بر سطح داخل و خارج ، سراسر نقاشیهای مذهبی است . نقاشیها مربوط به مردی به نام غلامحسین لاهیجانی می باشد . در حاشیه نقاشیهای داخل بقعه ، عباراتی مانند این اشعار درج شده است :

بسم الله الرحمن الرحیم ، خورشید آسمان وزمین نور مشرقین – پرورده کنار رسول خدا ، حسین – یا امیرالمومنین یا حیدر – شد کشته حسین و...

متاسفانه امروز هر کاری کردم نتوانستم عکسهارا آپلود کرده ، در وبلاگ قرار دهم . انشاءالله در اولین فرصت ممکن این تصاویر در وبلاگ قرار خواهد گرفت .البته اگر سایتهای آپلود تصاویر یاریم کنند !!!مربوط به موضوع :
برچسب ها :
نویسنده سیروس حیدری در دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳۸٩ | نظرات ()

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای وبگاه